Apple OS X a MacBook Pro 15 Retina

my martin
Martin Lipták
11. máj 2014

Som veľký fanúšik Apple počítačov, ale dlhé roky som pracoval a aj pracujem so systémom Windows. Niekoľkokrát ročne prechádzam z Windows na OS X a opačne. Tento článok je o mojich pracovných skúsenostiach s OS X, o tom čo mám na OS X rád, a čo mi naopak nevyhovuje. A samozrejme, je to aj o novom MacBooku Pro 15 Retina.

 

Úvod – ja a Apple

Začiatkom deväťdesiatych rokov som pracoval v grafickom štúdiu, kde som robil na Macintosh IIci a vedel som, že niečo také chcem aj doma. Vy, ktorí si pamätáte toto obdobie viete, aké to boli drahé počítače. Nebolo možné si ho kúpiť z bežného platu. Mal som šťastie, že môj otec pochopil, ako je to pre mňa a moju budúcnosť dôležité a dal mi peniaze na kúpu celej novej zostavy: Macintosh LC, 14 palcový monitor Apple a externý disk. Bol to začiatok mojej púte vo svete Apple.

recenzia macbookpro 01

Nasledovalo niekoľko ďalších Macov, nemám to spísané, ale pamätám si na: Macintosh Quadra 610, Power Macintosh 7600, Power Macintosh 9500, iBook G3, iMac G3, Power Book G4 - 12 palcový, prvý hliníkový iMac 20 palcový, Mac Mini, MacBook Pro 15 palcový, MacBook Pro 17 palcový a MacBook Air 13 palcový (prvá a druhá generácia).

Občas si kúpim aj starší Macintosh do môjho skromného múzea. Zameral som sa na obdobie priesvitných plastových Macov. Som pyšný majiteľ napr. iMac G4 17" (lampa) alebo Power Macintosh G4 Cube.

 

Na pomedzí OS X a Windows

Od roku 2000 pracujem s Windows. Počítače som si skladal sám, alebo som si kupoval notebooky HP. Na domáce použitie som si tiež skladal PC, neskôr som si začal kupovať Apple. Pracovná platforma bola Windows, domáca Mac/Windows. Postupom času mi na všetkých PC začal výrazne prekážať hluk, ktorý vydáva bežiace PC. Keď Apple prešiel na procesory Intel, svitla nová nádej: je možné používať tichý počítač s Windows. Začalo obdobie nákupov Macov do práce aj na domov. Občas sa pritrafil aj nejaký notebook HP.

Môj predpredposledný pracovný počítač bol MacBook Pro 17" (i7), na ktorom som používal Windows 7. Rok 2013 som strávil neustálym lavírovaním medzi Windows 7 a Mac OS X. Pracovne som používal 3 – 4 týždne OS X a následne som na 3 – 4 mesiace prešiel na Windows. Odchod od OS X mal jeden špecifický dôvod: nevyhovuje mi nastavená akcelerácia myši a to až tak, že po 3 – 4 týždňoch práce na OS X ma silno rozbolelo rameno a chrbát. Po prechode na Windows bolesť po krátkom čase prešla. Ale vždy po 3 – 4 mesiacoch som znova zatúžil po OS X. A takto sa to opakovalo viac krát počas celého roka 2013.

S príchodom Windows 8 sa začali moje problémy. Apple oficiálne podporoval Windows 8, ale na mojom MacBooku Pro to prakticky nefungovalo. Predpokladám, že chyba je v zlých ovládačoch grafickej karty pre Windows 8 (Apple sa na to vyflákol).

Vyriešil som to tak, že som si koncom roka 2013 kúpil mobilnú pracovnú stanicu HP 8470w a po dlhých rokoch som odišiel od hardware Apple. Myslel som si, že sa takto zbavím návyku na Apple.

 

Nastal čas na nový Mac

Dôvodov na výmenu nebolo veľa, ale o to boli akútnejšie:

 • Hlavný dôvod: MacBook Pro 17" váži 3 kg, čo je veľa na každodenné nosenie. Vydržal som to 2,5 roka, ale už som si povedal dosť!
 • 17" notebook je dosť veľký. Výhoda veľkosti a rozlíšenia 17" displeja časom pominula, MacBook Pro som na 99 % používal s externým monitorom.
 • MacBooky Pro sú tiché notebooky, ale nové MacBooky s SSD diskom sú úplne tiché. Tichá prevádzka notebooku (počítača) je pre mňa kľúčová vlastnosť.
 • Chcel som nový Mac. Za posledné 3 roky som si kúpil pár historických kúskov do môjho Mac múzea, ale žiadalo sa mi nového Maca.

Mal som záujem iba o prenosný počítač, preto sa výber zúžil na MacBooky a Mac Mini. Mac Mini preto, že som nepotreboval displej, počítač vždy pripájam k externému monitoru. A Mini je ľahký a prenosný. Dokúpil by som si napájací kábel a prenášal by som iba samotný Mini. Žiaľ, Mini je dlhší čas neaktualizovaný, hardware je starší, predovšetkým grafická karta. Mac Mini som z výberu vylúčil.

recenzia macbookpro 02

Vybrať správny MacBook mi chvíľu trvalo. Ponuka nie je extra široká, ale má jedno špecifikum. MacBooky nie je možné dodatočne rozširovať. RAM aj HDD nie je možné upgradnúť.
MacBook Air som vylúčil z dôvodu použitia slabších procesorov Intel. Apple používa procesory pre ultrabooky, ktoré majú nižšiu spotrebu aj výkon.
MacBook Pro sa vyrába v dvoch modelových radách, 13" a 15" modely. Z dôvodu, že sa mi nechcelo čakať 3 týždne na vlastnú konfiguráciu, vyberal som iba zo štandardných konfigurácií, ktorých je 5.
Dlho som zvažoval aký veľký disk potrebujem. V MacBook Pro 17 som mal 750 GB disk a vedel som ho zaplniť celý. Vypočítal som, že veľkosť 256 GB mi bude stačiť, ostatné dáta uložím na externý disk.

13 palcový MacBook Pro Retina ma oslovil váhou 1,6 kg, menšími rozmermi a cenou.
Negatívom je použitý procesor i5, grafická karta Intel a 8 GB RAM. Rozdiel vo výkone i5 a i7 v Adobe aplikáciách je citeľný a veľmi som sa obával vplyvu integrovanej grafiky Intel na celkový výkon.

15 palcový MacBook Pro Retina má dve štandardné konfigurácie, ktoré sa odlišujú veľkosťou RAM, disku a použitou grafickou kartou. Vyšší takt procesora i7 v drahšej konfigurácii (2,0 GHz vs 2,3 GHz) nepovažujem za dôležitý rozdiel. Nepredpokladám zvýšenie výkonu o viac ako 10 %. Cenový rozdiel medzi oboma 15" konfiguráciami je 600 €, čo je dosť veľká suma.

Nakoniec som sa rozhodoval na základe dvoch parametrov:

 • RAM: 8 GB vs 16 GB RAM – používam Adobe aplikácie a tie majú radi každý GB pamäte
 • grafická karta – z integrovanej karty Intel nemám dobrý pocit
recenzia macbookpro 03

Všetko som zvážil, rozbil prasiatko a šup do Apple Store (reklamná vsuvka: Apple Store v Eurovea, tam chodím vždy :-). MacBook Pro 15 Retina mi začal hovoriť pane. V hliníkovom tele mu tlčie srdiečko i7, všetko si prepočítava v 16 GB RAM, dáta si ukladá na 512 GB SSD disk a jeho predstavy zobrazuje grafická karta NVIDIA.

 

MacBook Pro 15 Retina

Prvé dojmy

 • na displeji nie je názov MacBook Pro
 • iba 2 USB porty
 • tichý – nevydáva žiadny zvuk
 • telo: na prvý pohľad skoro to isté ako predošlé generácie, iba s drobnými zmenami, hlavne je tenšie a menšie (prechádzal som zo 17" modelu)
 • displej – nič lepšie som nevidel, škoda, že nie je matný
 • vynikajúca výdrž na batérie
 • nový konektor MagSafe 2 nie je kompatibilný s predošlým MagSafe
 • ľahký, 2 kg je menej ako 2,4 kg (HP 8470w) a 3,0 kg u MacBook Pro 17
recenzia macbookpro 04

Notebook pre profesionálov

MacBook Pro považujem obrazne za ťažkú stavebnú techniku – stroj, ktorý má pracovať na ťažkých úlohách veľa hodín každý deň. Je to stroj, ktorý má zarábať peniaze. Nemôžem sa ubrániť pocitu, že všetky vlastnosti profesionálneho notebooku boli obetované v prospech dizajnu a zámerne zamknuté do nedobytného obalu. Výsledkom sú obmedzenia, ktoré sú prezentované ako výhody pre používateľa a ktoré vytvárajú väčší zisk pre Apple. Profesionálny notebook nie je televízor alebo hracia konzola. Je prirodzené, že si kupujem stroj na 3 – 4 roky a počas tejto doby sa môžu moje požiadavky a priority zmeniť.

Ďalej sa budem venovať vlastnostiam, ktoré sú podstatné pre mňa. Kto má záujem o detailnejšie technické informácie, môže si ich prečítať na webe. Odporúčam oficiálnu stránku Apple a EveryMac.com.

Zápory

Začnem tým, čo ma na MacBooku Pro 15 Retina, poťažmo na Apple hnevá.

RAM: prečo nie je možné rozšíriť pamäť? V HP mobile workstation sú 2 (14" verzia) alebo 4 (15" verzia) sloty, do ktorých môžem vložiť 16 GB alebo 32 GB RAM. O 2 – 3 roky môže byť 16 GB RAM málo. A čo potom? Predpokladám, že do HP budem môcť vložiť aj 16 GB moduly. MacBooku Pro Retina má maximálnu veľkosť RAM 16 GB a je pevná, nerozšíriteľná.

Harddisk: platí to isté čo pri RAM. Neberiem argument, že Apple riešenie výrazne zvyšuje výkon disku. Do HP môžem vložiť až 3 disky: štandardný, namiesto optickej mechaniky a do slotu mSATA.

USB: je to smiešne, ale sú iba 2 USB porty.V prípade, že sa rozhodnete pripojiť monitor uhlopriečky 27" a viac pomocou redukcie Apple, ostane vám iba jeden USB port. MacBook Pro 15 Retina má ešte 2 porty Thunderbolt 2, ale tie vyžadujú nové zariadenia alebo kúpu redukcie na FireWire.
HP má 4 USB porty a 27" monitor pripojíte cez štandardný DisplayPort. A má aj jeden FireWire port.

Záruka: na mobilné stanice HP je štandardná záruka 3 roky. Notebook Apple za výrazne vyššiu cenu má iba 1-ročnú záruku (2 roky pre bežných zákazníkov, nepodnikateľov).

MagSafe 2: nie je kompatibilný s predošlým. Staré napájacie adaptéry MagSafe sú vám zbytočné. Kúpa 2. adaptéru je nutnosť ak chcete prenášať iba počítač. K HP používam 6 rokov starý napájací adaptér zo staršieho notebooku HP. Prečo meniť konektor napájania? Nič iné ako finančný zisk pre Apple ma nenapadá!

Podpora viacerých monitorov a dokovacia stanica: pripojenie viacerých monitorov je možné použitím monitorov Apple alebo iných výrobcov ak podporujú rozhranie Thunderbolt 2.
Vyskúšal som pripojiť dva externé monitory: jeden pomocou redukcie Apple Mini DisplayPort to Dual-Link DVI Adapter a druhý cez HDMI. 24 palcové EIZO, ktoré som pripojil cez HDMI malo zlé rozlíšenie a nebolo možné mu nastaviť natívne rozlíšenie. Možno to chce monitor určitých parametrov (podporované rozlíšenie) a bude to fungovať. Výsledok je aj tak zaujímavý: je možné použiť 2 externé monitory bez rozhrania Thunderbolt 2.

recenzia macbookpro 05

Apple nevyrába klasickú dokovaciu stanicu! V triede profesionálnych strojov to pokladám za samozrejmosť. Apple vytvoril vlastnú dokovaciu stanicu – monitor. Kúpite si Thunderbolt Display, ktorý dokáže aj napájať váš notebook, viac na http://www.apple.com/displays/. Super, ultra, omega, Apple.

Má to obmedzenia (Apple to označuje ako vlastnosti), pre mňa zásadné.

 • nechcem lesklý displej. Naozaj nechcem, ďakujem! Mám doma dva: iMac 27" a predošlú 27" generáciu Apple displeja. 
 • Monitor idem pripojiť k Pro mašine, tak očakávam, želám si aj matný displej.
 • monitor nie je výškovo nastaviteľný. Mám viac cm ako je slovenský priemer a potrebujem výškovo nastaviteľný monitor. Aj keby som nemal, ergonomické pracovisko je základ pohodlia pri práci.

Čo na to povedať. Apple paradox.

HP 8470w podporuje súčasné zobrazenie na internom displeji a dvoch externých monitoroch pripojených cez Display port a VGA. Môžem si dokúpiť dokovaciu stanicu za 120 alebo 180 € a pripojiť 2, resp. 4 externé monitory cez digitálne porty.

Pripojenie externého monitora s uhlopriečkou 27" a 30": tejto téme je venovaná samostatná kapitola.

Výhody

MagSafe 2: nie je kompatibilný s predošlým. Staré napájacie adaptéry MagSafe sú vám zbytočné. Kúpa 2. adaptéru je nutnosť ak chcete prenášať iba počítač. K HP používam 6 rokov starý napájací adaptér zo staršieho notebooku HP. Prečo meniť konektor napájania? Nič iné ako finančný zisk pre Apple ma nenapadá!

Tichý chod (bezhlučný): za 4 týždne práce som ventilátor nepočul ani raz. Aktualizácia: pri testovaní výkonu sa ventilátor predsa len ozval. Bol dosť hlučný, asi preto, že tých 16 GB dát chcel skomprimovať čím skôr.

Váha: prenášať 2 kg ťažký notebook je príjemnejšie ako 3 kg. Dráha, ktorú denne prejdem nie je veľká: z domu do garáže, z garáže do práce a večer to isté v opačnom poradí. Celkovo ide o 200 metrov, ak nepočítam cestu vo výťahu. Sú dni, kedy je to viac, kedy idem na stretnutia, do obchodov a vtedy je to už iné, vtedy cítim každý ušetrený gram. Už teraz sa teším na MacBook Pro 15 Retina VI, ktorý bude vážiť iba 0,5 kg.

Multi‑Touch trackpad a gestá: na toto sa nechytá nič. Veľké plus pre Apple. Ak používate notebook bez myši, nič lepšie ako Apple nie je.

Retina displej: čo dodať, treba vidieť a potom sú všetky ostatné notebooky skoro ako kalkulačky.

OS X: pekný, ergonomický a spoľahlivý systém.

Dizajn, prestíž: Apple je špička. O niekoľko levelov nad konkurenciou.

Spracovanie, kvalita: Špičkové!

Pripojenie externého monitora s uhlopriečkou 27" a 30"

Mám dlhodobý problém s redukciou Apple Mini DisplayPort to Dual-Link DVI Adapter. MacBook Pro používam s monitorom NEC MultiSync PA271w a HP ZR30W. Občas sa stane, že po zobudení zo spánku sa obraz zmení na farebné zrno – cez obraz sú husto rozosiate rôznofarebné body. Nedá sa na to pozerať a už vôbec na tom pracovať. Pomôže iba vytiahnuť redukciu z MacBooku a následne zapojiť. Toto sa mi dialo aj s predošlým MacBookom Pro 17.

recenzia macbookpro 06

V práci používam rovnakú redukciu (iný kus) a tento problém nemám. Asi ide o chybný kus. Je už po záruke, tak to nejako vydržím. Kupovať novú za 99 € sa mi ani náhodou nechce. Alebo, že by bol chybný monitor NEC? Zisťovať sa mi to nechce, aj NEC je po záruke!

Samotná redukcia je veľké mínus pre Apple. Ak si chcem k profi notebooku od Apple pripojiť veľký profi monitor, musím si kúpiť redukciu za 99 € (toto na Apple nenávidím, kúsok plastu a kábla stojí nekresťanské peniaze).
Redukcia má zlú vlastnosť: vyžaduje pripojenie aj USB kábla, ktorý ide z redukcie. Takže na MacBook Pro 15 Retina mi ostáva už iba jeden voľný USB port!
Redukcia má USB port, ale ten nedokáže napájať ani Apple klávesnicu.
Prečo musí Apple používať neštandardné alebo málo rozšírené rozhrania?!

OS X

Operačný systém OS X je jedným z hlavných benefitov platformy Apple. Pre mňa je práca s OS X príjemná zmena oproti Windows. Používal som alebo iba testoval všetky verzie OS X a posledná, aktuálna verzia 10.9 Mavericks je stabilná a plnohodnotná alternatíva k Windows. V nasledujúcich bodoch sa pokúsim popísať všetky dôležité klady aj zápory. Uvedený zoznam nie je kompletný zoznam vlastností a funkcií. Je to súpis, ktorý je dôležitý pre mňa ako profesionálneho používateľa.

Výhody OS X

GUI – typografia systému
Môj posledný, aktuálny návrat k OS X bol motivovaný predovšetkým typografiou systému – veľkosťou používaných písem a antialiasingom. OS X používa písmo s hrubými ťahmi a preto je čitateľnejšie. Hrubšie ťahy písma sú aplikované v celom systéme a aj aplikáciách.

Často sa prehrabávam v zoznamoch súborov a preto oceňujem, že vo Finderi si môžem jednoducho zmeniť veľkosť písma a pri zobrazení Zoznam aj upraviť veľkosť ikon (16 alebo 32 pixlové ikony).

recenzia macbookpro 07

Mission Control
Často sa mi stáva, že mám otvorených viac ako 10 okien, napr. 5 vo Finderi, 2 vo Photoshope, Word, Mail, Kalendár... Stlačením kláves Ctrl+„šípka hore“ sa otvorené okná všetkých aplikácií zmenšia a usporiadajú tak, že ich miniatúry vyplnia celú plochu monitora. Kliknutím na ktorékoľvek okno (miniatúru) sa ono zobrazí v popredí.

recenzia macbookpro 08

Stĺpcové zobrazenie obsahu okna
Viac ako 100 slov povie jeden obrázok. Toto zobrazenie je úžasné pri prehľadávaní obsahu zložiek, resp. diskov.

recenzia macbookpro 09

Jednoduché nastavenia systému 
Pri nastaveniach je vidieť, že hlavné slovo pri tvorbe systému mali ľudia, ktorých zaujíma používateľ, použiteľnosť a nie programátori. Nastavenia sú intuitívne a prehľadne spracované. Ani zvedavý začiatočník by nemal mať problém prispôsobiť si požadované časti systému.

Zdieľanie (jedna z položiek nastavenia systému)
Nastavenie zdieľania zložky, disku, tlačiarne... je natoľko prehľadné a jednoduché, že som to zvládol aj ja.

Trackpad
Spojenie veľkého a primerane citlivého trackpadu s gestami umožňuje jednoduché a pohodlné ovládanie OS X bez myši. Gestá sú premyslené a užitočné.

recenzia macbookpro 10

Rýchly náhľad (Quick Look)
Návyková záležitosť. Označím ikonu, kliknem na klávesu Spacebar a zobrazí sa náhľad súboru. Vďaka tomu, že OS X dokáže urobiť náhľady z každého súboru (obrázok, textový súbor, PDF...) to je veľmi pohodlný, rýchly a užitočný nástroj na preskúmanie obsahu súborov na vašom disku.

Spotlight
Rýchle vyhľadávanie na interných alebo externých diskoch. V spojení s Quick Look nájdem požadovaný súbor veľmi rýchlo. Vyhľadávanie Spotlight a Quick Look sú dôvody, prečo si vytvárame firemný archív na Macu.

Skryť ostatné (Hide Others)
Dôležitá maličkosť. Stlačením kláves Alt+Cmd+H sa skryjú všetky okná okrem okien aktívnej aplikácie. Ak sa chcem sústrediť iba na jednu aplikáciu, napr. chcem mať zobrazené iba okná Finderu, kliknem na Alt+Cmd+H a je to hotové.

Mail
Z určitých dôvodov som už nechcel používať mail v prehliadači. A ani som nechcel používať Microsoft Outlook. Voľba padla na Mail, ktorý je štandardnou súčasťou systému OS X. Nie je to najlepší mailový klient, ale zatiaľ postačuje. Uvidím, či sa časom osvedčí. Postupuje do druhého kola.

iLife
Súbor 3 aplikácií: správa fotografií (iPhoto), strih videa (iMovie) a vytváranie hudby (GarageBand). Zábavné aplikácie určené pre domáce použitie. Pre Windows som nenašiel rovnocenné alternatívy.

Time Machine
Automatické zálohovanie dát. Jednoduché nastavenia, jednoduchá funkčnosť. Ale pozor! V systéme 10.7 som prišiel o dáta zálohované pomocou Time Machine. Používal som šifrovanie dát FileVault a nepodarilo sa mi zo zálohy Time Machine obnoviť dáta. Po tejto skúsenosti som prestal používať systémové šifrovanie na celý disk.

Boot Camp
Aplikácia slúži na vytvorenie Windows partície na disku vášho Maca, do ktorej je možné nainštalovať Windows 7 alebo 8 (v závislosti od typu vášho Maca). V nastaveniach systému je možné vybrať systém (Win/Mac), do ktorého počítač nabootuje. Ak pri štarte počítača podržíte klávesu Alt, môžete si vybrať systém, do ktorého nabootuje bez ohľadu na zvolený systém v nastaveniach.

Aktualizácie systému
Aktualizácie sa stiahnu na pozadí a vyžiadajú si povolenie na inštalácie. Super, toto je podľa mňa optimálny proces. Žiadna inštalácia v čase, kedy mi to nevyhovuje.
Vo Windows som nastavoval všetko možné, ale občas sa vyskytla aktualizácia, ktorá nedbala na nastavenia a silou mocou sa inštalovala pri vypnutí počítača. To, že som vypol počítač v práci o 19:00 hod. a ponáhľal som sa domov, nemohla nešťastná aktualizácia tušiť. Ale ja som už nemal nervy čakať niekoľko minút na dokončenie inštalácie a následné vypnutie počítača. Milú aktualizáciu som natvrdo ukončil nerešpektujúc pri tom text na monitore, ktorý radil počítač nevypínať. Je jasné, že po opätovnom zapnutí počítača som sa pozeral niekoľko minúť na čiernu obrazovku s bielymi textami: kontrolovali sa registre a asi aj niečo iné.
Zopakujem: aktualizácie systému Windows ma vedeli riadne vytočiť, aktualizácie OS X sa ku mne správajú tak, ako to očakávam.

App Store
Obchod s aplikáciami, vrátane systému OS X. Aplikácie sú usporiadané do kategórií, môžem si zvoliť triedenie podľa dátumu vydania, hodnotenia... Kúpené a nainštalované aplikácie sú uložené v samostatnom zozname. App Store sa stará aj o aktualizácie nainštalovaných aplikácií a systému OS X.

recenzia macbookpro 11

Nevýhody OS X

OS X je dobrý systém, ktorý žiaľ obsahuje aj množstvo malých a otravných chýb (alebo sú to vlastnosti?). Uvádzam tie, ktoré ma otravujú najčastejšie.

Akcelerácia myši
Začínam mojou „najobľúbenejšou chybou“. I keď v tomto prípade je to skôr vlastnosť. Akcelerácia myši je úplne iná ako vo Windows. Ak pohybujem myšou rýchlo, kurzor sa hýbe rýchlo, ak pomaly, kurzor sa hýbe pomaly. Ale stred tam nie je. Myš je buď rýchla alebo pomalá. Možno som si na akceleráciu vo Windows zvykol až príliš, ale všetky moje odchody z OS X k Windows boli dôsledkom akcelerácie myši. Po 3-4 týždňoch práce s OS X ma tak rozbolel chrbát a rameno pravej ruky, že som to už nemohol vydržať. Po prechode na Windows bolesť do 2 týždňov prešla.

Môj problém nie je výsledkom určitého typu myši. S OS X najčastejšie používam Roccat Kone Pure a Razer Naga (používam ich aj s Windows). Chovanie kurzora a akcelerácia sú vždy rovnako zlé bez ohľadu na používanú myš.

Veľmi som sa potešil jednému článku na www.notebookblog.cz, kde som v diskusii našiel príkazy pre terminál, ktoré vypínajú alebo zapínajú akceleráciu myši (funguje aj zámena slov mouse –> trackpad):

 • Vypnutie akcelerácie: defaults write .GlobalPreferences com.apple.mouse.scaling -1
 • Zapnutie akcelerácie: defaults write .GlobalPreferences com.apple.mouse.scaling 1

Je v tom háčik. Vypnutím akcelerácie sa rýchlosť myši v nastaveniach systému prepne na určitý stupeň. Ak je myš rýchla alebo pomalá (v závislosti od DPI myši) a vy sa rozhodnete zmeniť jej rýchlosť v nastaveniach systému, akcelerácia sa zapne. Toto volám Apple paradox.

Akcelerácia myši v OS X je téma na dlhší článok, plánujem sa tomu venovať čím skôr. Plán je nasledujúci:
nainštalovať aplikáciu SteerMouse a pokúsiť sa vyladiť správanie myši k obrazu Windows. Testovať cca 1 – 2 týždne.
postupne nainštalovať ovládače Logitech a Razer a používať ich s podporovanými myšami oboch výrobcov. Testovať cca 1 – 2 týždne.

Dialógové okno Uložiť
Input box na názov súboru je v dialógovom okne Uložiť malý a nezväčšuje sa ani v prípade, že dialógové okno zväčším. Prečo je to tak? V Apple sa rozhodli, že nemám používať dlhé názvy súborov?

Klávesové skratky
Vo Windows používam jednu klávesu na otvorenie zložky alebo súboru – Enter a jednu na návrat o úroveň vyššie – Backspace. Je to rýchle a pohodlné. Na Macu je otvorenie kombinácia kláves Cmd + šípka dole a návrat o úroveň vyššie Cmd + šípka hore. Informácie o súbore: očakával by som, že ak označím viac ako jeden súbor (alebo zložky) a stlačím Cmd + I (Informácie) otvorí sa jedno okno so súhrnnou informáciou a nie „x“ okien pre každý súbor (zložku).

Dúhové koliesko
Zobrazuje sa aj v situáciách, kedy na to nie je dôvod. Dám kopírovať text a šup, dúhové koliesko sa točí niekoľko sekúnd. Alebo prepnem do inej aplikácie a dúhové koliesko sa predvádza viac ako som ochotný akceptovať.

Grafický výkon
Zväčšovanie alebo zmenšovanie veľkého okna vo Photoshope alebo Exceli je trhané. Posúvanie dokumentu vo Photoshope je pri porovnaní s Windows pomalé a trhané. A to mám najvýkonnejší notebook od Apple. Po 13-14 rokoch vývoja OS X by som očakával dokonalú optimalizáciu systému.

Výkon

Testovanie výkonu v sérii jednoduchých manuálnych testov – činností, ktoré bežné vykonávam.

 1. Adobe Photoshop – test 1: súčasné otvorenie 12 súborov súhrnnej veľkosti 1,16 GB a následný manuálny export do PNG (Save as...)
 2. Adobe Photoshop – test 2: súčasné otvorenie 16 súborov súhrnnej veľkosti 6,00 GB a následný manuálny export do PNG (Save as...)
 3. Duplikovanie zložky veľkosti 16 GB, ktorá obsahuje 6 724 fotiek. Zložka sa duplikovala na rovnaký disk ako zdroj – interný systémový disk.
 4. Komprimovanie zložky z bodu 3 pomocou programu Archiver do formátu Zip. Vo Windows som použil 7Zip, formát Zip, kompresná úroveň Fast. Porovnanie medzi OS X a Windows je v tomto prípade z dôvodu použitia rôznych komprimačných programov neobjektívne, iba ilustračné. Pri tomto teste som prvý krát počul ventilátor v MacBook Pro 15 Retina.
recenzia macbookpro 12

Výsledok testov ma prekvapil:

 • výkonový náskok MacBook Pro 15 Retina je výrazný, myslím si, že je to použitým disku SSD.
 • iMac s OS X podáva vyšší výkon ako s Windows 8.
 • výkon HP 8470w ma sklamal, neočakával som výkony na úrovni iMacu s procesorom i5.

Použité počítače:

 • MacBook Pro 15 Retina (MacBookPro 11,2): i7 – 2,3 GHz, 16 GB RAM, 512 GB SSD HDD, OS X 10.9.2
 • iMac 27" (iMac12,1): i5 – 2,7 GHz, 12 GB RAM, 1 TB 5400 otáčkový disk, OS X 10.9.2., Windows 8.1
 • HP 8470w: i7 – 2,4 GHz, 16 GB RAM, 750 GB 7500 otáčkový disk, Windows 7

Prehľad výkonov všetkých Macov nameraných programom Geekbench: http://www.everymac.com/mac-benchmarks/index-mac-benchmarks.html.

OS X vs Windows 7 (8)

OS X beží iba na Apple, Windows na skoro všetkom ostatnom. Hardware a software sú prepojené a preto sa v nasledujúcich odsekoch vyjadrujem aj k hardware.

recenzia macbookpro 13

Prečo OS X

Použiteľnosť a dizajn:
OS X je pekný a prehľadný operačný systém. Je priamočiary a nič nie je skryté v ponukách 3 úrovne. Pre laika je to vynikajúca voľba.
Pozor: v mojom okolí je niekoľko amatérov, ktorí majú problém aj s OS X. Ak nemáte radi počítače a nemáte k nim žiaden vzťah, ani OS X vás nezachráni.

Štandardne dodávaný software:
iPhoto, iMovie, GarageBand, Mail, Kalendár, Safari... Dobré aplikácie, ktoré spoľahlivo vykonávajú to, na čo sú určené.

Iba jeden výrobca a minimum modelov:
toto je aj výhoda. Viete, že si vyberáte medzi kvalitnými počítačmi a ich počet je natoľko obmedzený, že aj laik si dokáže vybrať.

Prečo Windows

Odladený systém:
Na rôznych diskusiách čítam neuveriteľné príbehy o nestabilite Windows, o neuveriteľných problémoch... V mojom okolí cca 10 ľudí pracuje (tvrdo pracuje) vo Windows a sú spokojní. Systém majú stabilný, neprišli o žiadne dáta. Všetky profesionálne aplikácie sú dostupné aj pre Windows. Nemajú žiadny dôvod hľadať niečo stabilnejšie, výkonnejšie, produktívnejšie.

Odladené aplikácie:
Používam aplikácie Adobe Creative Suite 6, Microsoft Office 2013, Chrome, TrueCrypt. Žiadna aplikácia nepadá v určitom čase alebo po vykonaní určitej sekvencie príkazov. Všetko beží tak ako má. Častejšie mi padá Photoshop na Macu ako vo Windows.

Dostupnosť:
Ceny počítačov s Windows sú výrazne nižšie ako v prípade počítačov Apple. Nie každý potrebuje to najlepšie a najdrahšie.

Profesionálne nasadenie:
Ak hľadám profesionálny stroj, nájdem ho. Ak hľadám strednú triedu, nájdem ju. A ak potrebujem šetriť, môžem si vybrať cenovo dostupný základ, ktorý môžem v budúcnosti vylepšiť.
Potrebujete v notebooku 4 USB porty, display port, HDMI, FireWire, optickú mechaniku, dokovanie.... všetko je k dispozícii. Stačí si len vybrať.

Používanie Windows na Apple hardware

Dlhodobo som používal Apple hardware so systémom Windows. Je to funkčné a nevyskytol sa žiadny vážny problém. Mám iba podozrenie, že sa Apple príliš nebabre s ovládačmi pre Windows. Vytvorí funkčné ovládače a to je všetko, žiadna optimalizácia, žiadna aktualizácia.
Windows odporúčam používať na „pécečkách“. Dnes je už veľa „pécečiek“, ktoré sú relatívne tiché aj kvalitné. Zámerne nepíšem o dizajne, tam to výrazne zaostáva za Apple.

Záver

Apple MacBook Pro 15 Retina je pekný a kvalitný počítač. Má fantastický displej, úžasný trackpad, dlhú výdrž na batérie. Váži iba 2 kilogramy, je tenký a na displeji má jablko.
Jeho výkon ma prekvapil. Neočakával som taký výrazný náskok pred mobilnou pracovnou stanicou HP (v 3D aplikáciách to bude istotne naopak).
Ticho je prekvapujúce. Apple dokázal, že je možné postaviť absolútne tichý a zároveň výkonný notebook.

recenzia macbookpro 14

Odporučil by som MacBook Pro 15 Retina mojím známym?
Ak by som vedel, že cena 2 000 € a viac nie je pre nich problém a nemajú problém pracovať s OS X, tak áno. Prípadne, ak im postačuje 13" notebook, môžu si kúpiť MacBook Pro 13 Retina v cene od 1 300 €.

Ak nemajú veľa peňazí, nie sú ochotní kupovať luxusný notebook alebo pracujú s Windows a sú s ním spokojní, tak by som im MacBook Pro 15 Retina neodporučil.

MacBook Pro 15 Retina je pekný a výkonný počítač. Nevydáva žiadne zvuky a systém OS X je dobrý operačný systém. Ale počítač za vás žiadnu prácu nespraví (ani Apple) a ani na ňom nebudete produktívnejší.

Je veľa aplikácií, ktoré sú optimalizované pre Windows a na Mac viac či menej kvalitne portované. Ak ste profesionál, prechod na Apple a OS X vám nemusí priniesť žiadne výhody, práve naopak, môžete mať aj určité problémy.

Bude môj ďalší počítač MacBook Pro? Neviem, notebook si budem kupovať o 2–3 roky a neviem aké priority v tom čase budem mať. Ale viem, že i naďalej budem fanúšik Apple.

Zdieľať na FB